Staff list

Staff List 2022/2023

Principal - Mr Mark Trimingham

Vice Principal - Mr Mark Watts 

Vice Principal - Mr Umar Wazir

Designated Safeguarding Lead - Mrs Philippa Curtis, Assistant Principal

Deputy Designated Safeguarding Lead - Miss Jamie Wheeler, Safeguarding Officer

Family Support Officer - Mrs Alex Fardon - 07929784100

Teaching & Learning - Mr Spencer Harris, Assistant Principal 

School Business Manager - Mrs Laura Mallabone

SENDCo - Sue Mitchell 

Teaching Staff

English & Modern Foreign Languages

Director of Learning - Helen Riley

Teachers of English

Philippa Curtis

Sarah Thackeray

Kirstie Scrivens

Teachers of French

Philippa Curtis

Sarah Harrison

Teacher of Direct Instruction

Kim Flynn

Science

Director of Learning -  Lynsey Perry

Teachers of Science

Deborah Smith

Prachi Mohile

Nadia Zuk

Humanities

Director of Learning - Sindy Paul

Teachers of Geography

Susan Scotcher

James Swann

Jeff Green

Teachers of History

Sindy Paul

Joseph Richards

Spencer Harris

Teacher of RE

Sophie Faulks

 

Technology & IT

Director of Learning - Liam McEntee

Teacher of Computer Sciences

Sanjay Chauhan

Teacher of Design Technology

Liam McEntee

Annmarie Lee

Teacher of Food Technology

Gregg Windsor

Creative & Performance

Director of Learning - Asa Wiseman

Teachers of Art, Design & Photography

Rhian Jarvis

Sue Mitchell

Teacher of Music

Serena Hardy

Teachers of Performing Arts

Sally Chapman

Lucy Kirkham

Teachers of Physical Education

Susan Ley

Dom Osborn

Mark Trimingham

Asa Wiseman

Sarah Swance

Heads of Year

Year 7 - Susan Ley

Year 8 - Sally Chapman

Year 9 - Joseph Richards

Year 10 - Rhian Jarvis

Year 11 - James Swann

 

Support Staff

Administration Team

Laura Mallabone - Business Manager

Georgina Hydon - Data & Exams Manager

Melanie Osborne - PA to Principal

Natalie Maydew - Reception / Administration

Kirsty Spendley - Reception / SEN Administration

Pastoral Team

Jamie Wheeler - Safeguarding Officer

Gill Weston - Attendance Officer

Holly Huckle - Attendance & Safeguarding Officer

Joseph Couves - School Chaplain

Sarah Farrer - School Counsellor

Manjinder Sanghera-Palmer - School Counsellor

Sarah Fell - Librarian

Debbie Partridge - Careers Advisor

Pastoral Heads of Year

Year 7 - Karen Dorman

Year 8 - Marie Parkin

Year 9 - Kerry Cummings

Year 10 - Natalie Evans

Year 11 - Jess Ashworth

Thrive Team

Sarah Tiffany - Thrive Inclusion Leader

Student Support Team

Brian Chapman

Barry McKetterick

Rebecca Orton

Clair Purkiss

Lorraine Wilson

Connor Bradbury

Jade Wileman

Site Services & Canteen Staff

Steven Purkiss - Premises Manager

Ryan Morris

Lisa Jeffries - Catering Manager

Dawn Steptoe

Technicians

Brian Chapman - Science Technician

Carolyn Morriss - IT Technician

Kevin Hall - Technology Technician

Year 6 Transition:

Mrs Susan Ley susan.ley@midlandat.co.uk

Attendance:

Mrs Gillian Weston - Attendance Officer gillian.weston@midlandat.co.uk

General Enquiries:

InfoHLA@midlandat.co.uk